Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
RING, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg, Köping 1973, justerbar, vikt 9,0 g, repor.
RING, silver, förgyllt, flätad, stl ca 16 mm, vikt 13,8 g, ej stämplad, förgyllning bortnött.
RING, sterlingsilver, kula med svarta glasstenar, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, stenar med mindre nagg.
COLLIER, triangulärt slipad Rodonit, kulor av Onyx, silverlås och detaljer, trädd på vajer, längd 60 cm.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, behandlad jade höjd ca 14 mm, stift/clips, vikt 6,9 g, ej stämplade.
SMYCKESET, örhängen, armband, låghaltigt silver, månstenar, höjd örhängen ca 11 mm, längd armband 16 cm, säkerhetskedja, totalvikt 17,7 g, ej stämplade.
COLLIER, fasetterade kulor av onyx, färgade kvartskulor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 63 cm.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1782, Gustav III, kvalité ca 1/1+, diameter 41 mm, vikt 29,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Riksdaler / 3 Daler, 1777, Gustav III, kvalité ca 1+, diameter 41 mm, vikt 29,3 g.
Mynt Svenska mynt
KASTMYNT, silver, 2 Mark, 1751, Adolf Fredriks kröning, kvalité ca 1+, diameter 30 mm, vikt 10,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Mark, 1700, Karl XII, kvalité ca 1, diameter 37 mm, vikt 19,7 g, borrad.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKE, mässing, "Piccolo No.1" Hilke collection, höjd 2 cm, bredd 3,5 cm, kartong.