Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
Ädelstenar Akvamarin
Mynt Aktiebrev
AKTIEBREV, Skandinaviska Enskilda Banken, 33 st 100 Kr, 3 st 500 Kr, 1 st 1000 kr, 1 st 2000 kr, 1953-1967.
7 ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, cubic zirkonia, längd ca 15-19 cm, totalvikt 10,7 g.
Porslin Figuriner
LJUSLYKTA, porslin, Heinen Delfts Blauw, höjd 7,5 cm, med plats för värmeljus, originalkartong.
Porslin Figuriner
LJUSLYKTA, porslin, Heinen Delfts Blauw, höjd 9,5 cm, med plats för värmeljus, originalkartong.
Glas Kannor
REIJMYRE, kanna, rött glas, Monica Bratt, höjd 19 cm, 1900-tal, bruksslitage, mindre luftbubblor.
SAX, silver, längd ca 10,5 cm, Stiltenn Sven Carlsson, Stockholm 1968, vikt 25,9 g.
SEV SEVAD, örhängen, läder, spets, gulmetall, höjd 74 mm, vikt 3,8 g, stängbara krokar.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 7-8 mm, lås i förgyllt sterlingsilver med imitationspärla, trädd på svart tråd, knutar, längd 51 cm, vikt 36,9 g.
ARMBAND, odlade färgade sötvattenspärlor, barocka, ca 7-8 mm, lås i sterlingsilver med odlad sötvattenspärla, trätt på tråd, knutar, längd 22 cm, vikt 30,0 g.
PÄRLCOLLIER, hematit, svart pärlemor, lås i sterlingsilver, längd 50 cm, trädd på vajer, vikt 63,4 g.