Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1880, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1874, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 24 mm, vikt 9,0 g.
Glas Bruksglas
REIJMYRE, 6 stycken, vinglas, rött glas, höjd ca 11 cm, Björn Trädgårdh, bruksslitage, större nagg på en av glasens fot.
ARMBAND, sterlingsilver, cubic zirconia, ankarlänk, evighetstecken, längd 15,5-18 cm, vikt 1,1 g.
Kuriosa Trä
TRÄFIGUR, ek, sköldpadda, "Sporty", bredd 4 cm, längd 6,5 cm, höjd 3,5 cm, Spring Copenhagen, kartong.
Kuriosa Trä
TRÄFIGUR, ek, sköldpadda, "Speedy", bredd 6,5 cm, längd 10,5 cm, höjd 4,5 cm, Spring Copenhagen, kartong.
Klockor Bordsur
ELKA WATCH CY, Amsterdam, bordsur, 98 mm, mekanisk, 8-dagars, liten sekundvisare, skadad urtavla, relumade visare, monterad på träsockel, 120 x 126 x 64 mm, ca 1928.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Serie nr. 5188279, Boett nr. 5963511, silver (0,800), ankargång, bucklor, ca 1917.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3485634, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1905.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2806512, Boett nr. 3398641, silver (0,800), ankargång, monogram, bucklor, ca 1928.
HAMPDEN WATCH Co, fickur, 55,5 mm, Serie nr. 1678075, Boett nr. 7198695, silver (0,925), ankargång, skadad minutvsare, motiv (Lok), ca 1902.
BREIL, kronograf, herrur, 40 x 33,5 (45) mm, Boett nr. BW0184, doublé, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, ca 2015.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Boett nr. 5345, unisex, 25 x 31 mm, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla/visare, läderband, originalspänne, ca 1990.
TISSOT, Seastar (T Swiss Made T), Cal 2481, Serie nr. 17306599, Boett nr. 44585, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1974.
J.HOVENSCHÖLD, d.y. (17xx-1825) Stockholm, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 67160, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (går ej), bucklor, inner och ytterboett med engelska stämplar, ytterboett 61 mm, bucklor, ca 1800, nycklar.