Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
EFTERRÄTTSGAFFLAR, silver, 10 st, modell Svensk Rund, GAB, år 1996-2000, längd ca 15,5 cm, 254,9 g.
SMÖRGÅSKNIVAR, silver, 4 st, modell Svensk Rund, GAB/Juveel Sverige AB, år 1997-2003, längd 18 cm, totalvikt 195,9 g, blad i rostfritt stål.
MATSKED, silver, modell Svensk Rund, GAB, år 1988, längd ca 18 cm, vikt 38,6 g, repor.
BORDSKNIV, silver, modell Svensk Rund, GAB, år 1987, längd ca 21 cm, totalvikt 64,9 g, knivblad i rostfritt stål.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tema, Serie nr.P152619, Boett nr. 5887, damur, 20 mm, doublé, quartz, safirglas, defekt (går ej, akut servicebehov), integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca CA/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, något skev skena, två stenar med mindre nagg, slitage.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca CA/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 4,1 g, något oval ringskena, två stenar med mindre nagg, slitage.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, bärnsten, gris, höjd 23 mm, längd 57 cm, vikt 4,1 g.
Kuriosa Trä
TRÄFIGUR, ek, Igelkott, "Spike", bredd 4,5 cm, längd 6,5 cm, höjd 4 cm, spring copenhagen, kartong.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, bärnsten, höjd 32 mm, längd 44 cm, vikt 5,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver/brons, dolk, höjd 19 mm, längd 40-45 cm, vikt 1,2 g.