Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
ARMRING, förgylld mässing, cubic zirkonia, Paula Pantolin, bredd 55 mm, vikt 84,3 g.
BROSCH, silver, paste, blomma, mått 14 x 40 mm, vikt 3,4 g, stenar med nagg och skador.
ARMBAND, silver, cabuchonslipade blå kalcedoner, Pinco förening UPA, Stockholm 1960, längd 19,5 cm, vikt 14,9 g.
HÄNGE, förgyllt sterlingsilver, granat, smaragder, turkoser, lapis lazuli, odlad sötvattenpärla, höjd 49 mm, vikt 3,7 g.
RING, förgyllt sterlingsilver, citrin, rubin, safir, topas, iolit, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, smaragder, höjd 42 mm, längd 45 cm, vikt 5,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, bärnsten, höjd 33 mm, längd 45 cm, vikt 3,1 g.