Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
PÄRLRING, 14K guld/vitguld, odlad sötvattenspärla, åttkantslipade diamanter, storlek 17,25 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla ca 9,6 mm, strass, längd 45 cm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, strass, krokar, längd 35 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, roséfärgat sterlingsilver, odlad sötvattenspärla ca 10 mm, strass, kedja 40 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,3 mm, strass, stift, vikt 5,6 g.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, strass, längd 42 + 5 cm, vikt 6,5 g.
Porslin Fat
TIFFANY & CO, fat, vit, turkos, motiv av entré till flagship store i New York, stämplad Tiffany & Co 67460, diameter 10 cm, påse, originalkartong.
Porslin Koppar
TIFFANY & CO, tekopp, vit, turkos, motiv av entré till flagship store i New York, diameter 8 cm, höjd 10 cm, stämplad Tiffany & Co 67462, originalkartong.
Glas Bruksglas
ORREFORS by Karl Lagerfeld, champagneglas, glas, 22,5 x 6,8 cm, 13 cl, underlägg i glas medföljer, originalkartong.
SKEDAR, 2 st, silver, förgyllt, emalj, Finland, 1963 och 1974, längd 13 cm, totalvikt 57,6 g, emaljskador, förgyllning delvis bortnött.
BROSCH, sterlingsilver, paste, blommor, mått 34 x 45 mm, vikt 13,8 g, nagg och skador.