161 - 180 av 294
1...8910...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober

Klubbad för

HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 11 000 kr

Utrop: 10 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, safirer ca 1,47 ctv, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI, längd 40,5 cm, vikt 10,4 g, en åttkantslipad diamant med skadad kulett.

6 300 kr

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,10 ct, ca W/P1, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15 mm, vikt 6,6 g, flera diamanter med skador.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 14K vitguld, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 19,4 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 8 300 kr

RING, 18K guld, brijlantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 9,9 g, en diamant med inneslutning som når rondisten, en diamant med skada.

Utrop: 13 400 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K vitguld, mabépärla, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, Juvelateljen Evert Lindberg AB, Göteborg 1982, vikt 10,2 g, lås för 2-radigt collier, diamanter med nagg på rondisten och skador på rondisten samt nagg på kuletten.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 2,1 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld, carréslipad smaragd ca 1,0 ct, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Strömdahls, Stockholm, stl 18 mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg, smaragden med nagg och slitage.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 14K guld/silver, kuddslipad ametist, hårgömma, graverad dekor på undersidan av ringen, antik, stl 18,25 mm, vikt 5,5 g, en rosenslipad diamant, rosenslipade diamanter saknas, vass ände på spiken sticker ut.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca W-Cr/SI, längd 16,5 cm, vikt 7,1 g, diamanter med nagg och inneslutningar som når yta, svaga fattningar.

Utrop: 18 600 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCr-Ca(I-N)/VS2-P3, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g, diamanterna med nagg och mindre skador, mittstenen med natural, en sidosten med repor på kronan.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, öppningsbar, 19 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, innermått ca 17 cm, låsåtta, vikt 10,0 g, låstungan fäster ej, några diamanter sitter snett i fattningen samt några med nagg på kuletten.

Utrop: 8 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS1-VS2, 104 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, höjd 26 mm, stift, vikt 20,4 g, en diamant med nagg på kronan, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 27 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i 18K guld, cabochonslipad ametist, fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1958, längd 51 cm, knutet, vikt 65,4 g,

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonsliad ametist, fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1958-1959, skruvmekanism, vikt 4,5 g.

3 400 kr

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, rosenslipad diamant, stl 18,25 mm, vikt 15,0 g.

Utrop: 11 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitg., 27 briljanter enligt gravyr 0,98 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, Kaplans Safir, vikt 3,3 g.

Utrop: 9 000 kr