Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 7 g, inneslutning som når ytan.
FISKBESTICK, silver, 12 knivar och 12 gafflar, K. Andersson, 1917, Göteborg, vikt 1125,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, kudddlipas rubin, 2 syntetiska safirer, Frickes guldsmide, Stockholm 1987, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g, stenarna med nagg och slitna fasettkanter.
COLLIER, sterlingsilver, bärnsten, Silvergöken- silversmide Stockholm 1983, vikt 93,6 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,33 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16,25 mm, vikt 2,4 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, 3,4 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 6,5 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,4 g.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, en skadad diamant.
RING, 18K guld/vitguld, safirer, åttkantslipade diamanter, storlek 17 mm, vikt 16,0 g, saknar stämplar.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct, River(D)/VS1, GIA dossier 1285235125, längdd 42 cm, vikt 3,9 g.
W.A BOLIN, brosch, silver/18K guld, antik- och gammalslipade, Stockholm 1951, diameter 28 mm, vikt 8,1 g, en diamant saknas.
BROSCH, fjäril, silver, delvis förgylld, safirer, rubiner, rosenslipade diamanter, 35x26 mm, vikt 8,2 g.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,52 ctv, TW-TCr/VS-SI, Stockholm 1933, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K guld, antikt, intaglio av hematit, baksida onyx, med plats för fotografi, Bernhard Hertz, Stockholm år 1888, ett ramglas skadat, vikt 14,5 g,