Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,3 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg vid kuletterna.
COLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 8 mm, guldkulor med borstad yta, längd 72 cm, vikt 45,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 2,20 ctv, diamanterna ha kraftigt mjölkig ton, stift, vikt 1,7 g, ett av örhängena är något skev/skadad i nedre delen av chatongen
RING, 18K guld / silver, 9 bagett- / prinsesslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, antik, två skadade stenar inklusive huvudstenen, skadad ljusblå emalj på fattningsdelens undersida.
ATÉLIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1, Stockholm 1953, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, låg krona, stort bord.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct Cr/SI, briljantslipade diamanter 0,17 ctv, stl 15,5 mm, vikt 1,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,78 ctv ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, 1992, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
BROSCH, hästsko, guld, rubiner, 16 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 38 mm, vikt 8,6 g, en diamant saknas, enstaka diamanter med skador och nagg.
BROSCH, hästsko, platina, 35 gammalslipade diamanter ca 2,5 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
W. A BOLIN, ring, 18K guld, safirer, 5 gammalslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCR/VS-P, stl 14,75 mm, vikt 10,2 g, safirer med skador och nagg, enstaka diamanter med skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 8-8,5 mm, lås i 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 42 cm, vikt 49,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 odlade pärlor, ca 7 mm, Dahlgren & Co, Malmö, längd 18,5 cm, vikt 8,3 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 5 gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, antik, längd 18 cm, vikt 9,2 g, säkerhetskedja, enstaka diamant med nagg.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, Lars-Rune Olhans, Falun 1945, höjd 10 cm, vikt 19,7 g.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW-W/VS-P, justerbar längd, som längst 17 cm, vikt 3,6 g.
ARMRING, 18K guld, safirer, Fransk kontrollstämpel, stl 5,5x5,0 cm, vikt 20,2 g, säkerhetskedja, små bucklor, ena safiren har litet nagg.