Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
ARMRING, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 60 mm, vikt 18,0 g.
ARMRING, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, diameter 60 mm, vikt 17,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca W(H)/VVS2, 6 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, mittstenen med natural vid rondisten, diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 1,19 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,59 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Josef Takacs, Stockholm 1998, stl 17 mm, vikt 5,7 g, smaragd med nagg och innelsutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, tanzanit ca 4,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g, tanzanit med nagg på kuletten, diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,53 ct, R(E)/SI2, laserinskription GIA 1166417734, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,6.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanterca 1,37 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,15ctv ca W-TCa/VS-SI, längd 41-46 cm, vikt 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS2-SI2, längd 18 cm, vikt 21,6 g, några diamanter med nagg på kuletten, två diamanter med inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g, en diamant med skada vid rondisten, en diamant med nagg på kronan. *
COLLIER, 18K guld, gammalslipade och rosenslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld, längd 65 cm, knutet, vikt 76,0 g.