Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 13 briljanter 0,67 ctv TW(G)/VS, vikt 3,6 g storlek 16,75 mm
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI-P, stl 20,25 mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 7,00 ct, 106 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, smaragd med nagg, skador och inneslutningar som når ytan.
RING, 14K vitguld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/SI, stl 18 mm, vikt 14,4 g, diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitugld, odlade sötvattenspärlor, briljantlsipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, krokar med stopp, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval safir, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, rubiner, Italien, längd 18,5 cm, vikt 56,6 g, rubiner med nagg och skador.
RING, 14K vitguld, blå safir 3,50 ct, gammalslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 9,0 g, flera diamanter har skador, safiren har nagg och skada.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade pärlor, off round, lås i 18K guld, längd 40 cm, vikt 152,0 g, pärlor med ytdefekter.
BROSCH, 18K guld/platina, rubiner, 23 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, mått 53x41 mm, vikt 30,9 g, diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad 0,47 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Ceson, Göteborg 1976, stl 16,5+ mm, vikt 3,0 g, litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 4 blå topaser ca 0,43 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, smaragder ca 0,56 ctv, ca 0,19 ctv, stl 16 mm, vikt 3,6 g, några smaragder med nagg.
BROSCH, silver, safirer, fröpärlor, diameter 40 mm, vikt 16,1 g, en sten saknas, flera stenar och pärlor med skador och nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, dekor med elefanter, bredd på ringskenan 10 mm, stl 17,5 mm, vikt 9,4 g, saknar stämplar.