Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant 0,65 ct, ca W/SI2-P1, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 10,55 mm, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, längd 33 mm, vikt 5,7 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 16 cm, vikt 10,4 g, slitna länkar, flera diamanter med nagg eller inverterade naturaler.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W/VS-P, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter 0,57 ctv, ca W/SI, storlek 17 mm, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 blå safirer 1,90 ctv, 30 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW-W/VS, mått ca 13 x 9 mm, stift, vikt 4,7 g, en safir har nagg.
BESTICKSERVIS, 40 delar, silver, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 efterrättsgafflar, 8 smörgåsknivar, Guldsmeds Aktiebolaget, totalvikt ca 1700 g.
RING, 14K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(F)/VS2, 2 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g, mittstenen har små nagg samt inverterad natural och extra fasett vid rondisten.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
BESTICKSERVIS, silver, 155 delar, modell Rosenholm, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 assiettgafflar, 12 mockaskedar, 6 smörknivar, 2 sylt & konfektskedar, 2 serveringsskedar, 1 såssked, GAB, Stockholm ca 1950-tal, totalvikt ca 7300 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI enstaka P, droppformad jade, längd 43,5 cm, vikt 38,8 g, diamanterna i hänget är ca W-TCa i färgen.
RING, 18K vitguld, 1 rubin 0,29 ct, 18 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca R-Cr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 12,6 g, en klo saknas, enstaka svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantlsipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, 3 diamanter med nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g. några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca W(H)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 6,2 g, några diamanter med nagg och skador.