Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
ARMBAND, 18K guld, pansar, ihålig, längd 18,5 cm, Nicolis Cola, Italien, vikt 23,4 g
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 3,40 ct, ca Ca(M)/P1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, L´etui, Stockholm 2009, stl 17,5 mm, vikt 10 g, mittstenen rör sig i sin fattning, inverterad natural vid rondisten.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, cabochonslipad safir ca 2,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca R-Cr/VS-P, vikt 2,8 g, safiren har nagg, enstaka diamanter har inverterade naturaler på kronan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW-W/VS, 76 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, F/VVS2, HRD certifikat 09022453002, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, granat, peridot, ametist, topaser, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 27 mm, vikt 11,8 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g.
DRÄKTBROSCH, 18K guld, 3 halvpärlor, graverad dekor, G. Dahlgren & Co, Malmö 1877, höjd 76 mm, vikt 11,5 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K guld, halvpärla, 2 pärlor, graverad dekor, C.G. Hallberg, Stockholm 1882, innermått ca 17,5 cm, vikt 11,7 g, originalask, mindre bucklor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,03 ct, TW(G)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rosa spinell 2,54 ct, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS, vikt 16,5 mm, certifikat, etui.
RING, platina, smaragdslipad purplish-pink spinel 4,07 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, GIA certifikat.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 22x22 mm, längd 46,5 cm, vikt 17,1 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 9,7 g, något oval ringskena, några diamanter har nagg.
HÄNGE, kors, 18K guld, rubin, blå emalj, mått 45x35 mm, vikt 7,4 g, rubinen är skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW(F)/VS1, 20 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-W/VS-SI, Mats Hellströms Guld, Stockholm 1996, stl 19 mm, vikt 11,9 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,55 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Sven Wranges Juvelerare AB, Göteborg 1980, stl 16 mm, vikt 4,4 g, små nagg på rubinen.