1 - 20 av 294
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, pansar, ihålig, längd 18,5 cm, Nicolis Cola, Italien, vikt 23,4 g

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 3,40 ct, ca Ca(M)/P1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, L´etui, Stockholm 2009, stl 17,5 mm, vikt 10 g, mittstenen rör sig i sin fattning, inverterad natural vid rondisten.

56 000 kr

Utrop: 56 000 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, cabochonslipad safir ca 2,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca R-Cr/VS-P, vikt 2,8 g, safiren har nagg, enstaka diamanter har inverterade naturaler på kronan.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW-W/VS, 76 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 26 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, F/VVS2, HRD certifikat 09022453002, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 108 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, granat, peridot, ametist, topaser, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 27 mm, vikt 11,8 g, stift.

5 900 kr

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 5 400 kr

SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 5 000 kr

DRÄKTBROSCH, 18K guld, 3 halvpärlor, graverad dekor, G. Dahlgren & Co, Malmö 1877, höjd 76 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, öppningsbar, 18K guld, halvpärla, 2 pärlor, graverad dekor, C.G. Hallberg, Stockholm 1882, innermått ca 17,5 cm, vikt 11,7 g, originalask, mindre bucklor.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,03 ct, TW(G)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.

180 000 kr

Utrop: 200 000 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rosa spinell 2,54 ct, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS, vikt 16,5 mm, certifikat, etui.

Utrop: 19 800 kr

RING, platina, smaragdslipad purplish-pink spinel 4,07 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, GIA certifikat.

Utrop: 24 000 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 22x22 mm, längd 46,5 cm, vikt 17,1 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 15 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 9,7 g, något oval ringskena, några diamanter har nagg.

Utrop: 7 200 kr

HÄNGE, kors, 18K guld, rubin, blå emalj, mått 45x35 mm, vikt 7,4 g, rubinen är skadad.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW(F)/VS1, 20 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-W/VS-SI, Mats Hellströms Guld, Stockholm 1996, stl 19 mm, vikt 11,9 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,55 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Sven Wranges Juvelerare AB, Göteborg 1980, stl 16 mm, vikt 4,4 g, små nagg på rubinen.

Utrop: 16 000 kr

RING, platina, 8 mediumslipade diamanter 2,10 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Guldsmed Otto Andersson, Stockholm 1947, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g, en diamant skadad, ett par diamanter med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 18 400 kr