Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Rosenholm 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 matskedar, 6 kaffeskedar, Gense, i linda.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, mönster i Rocaille, Tyskland 1900-talets mitt, höjd 34 cm, totalvikt ca 900 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 1,73 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 12,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 136 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-W/VS, höjd 22,0 mm ink ögla, bredd 20,0 mm, vikt 3,9 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K guld, kors, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/VS, mått 12,0 x 10,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca Cr-TCa/VS, mått 13,0 x 10,0 mm, kedja 41/43 cm, vikt 2,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca W-TCa/VS, längd 16,5 cm, vikt 7,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 9,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,7 g, enstaka diamant med nagg på kulett.
DRÄKTHÄNGE, 18K guld, orientaliska pärlor, G. Dahlgren, Malmö 1800-talets andra hälft, höjd 80 mm, vikt 9,6 g, en pärla saknas.
RING, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,7 g.
CARL HOFF, ring, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 12,00 ct, Helsningborg 1950, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g, akvamarinen med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 14K guld, ovalslipad topas ca 15,0 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 20 mm, vikt 8,5 g.
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, etui.
MATSILVER, fiskbestick 24 delar, gammal fransk, C.G Hallberg, Stockholm 1950-tal, vikt 1229,1 g.