21 - 40 av 294
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober

Klubbad för

Ädelstenar Safirer

GUL SAFIR, oval blandslipning, 3,51 ct, Gem Information Laboratories certifikat 260913, år 1990.

5 000 kr

Utrop: 3 800 kr

ENGELBERT, pärlarmband, 2 rader, 18K guld, odlade pärlor 3,5 mm, ametister, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1959, längd 17 cm, säkerhetskedja, vikt 12,7 g.

9 100 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad turkos, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, diamanter med skador.

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, troligen Ceson Guldvaru Ab, Göteborg, vikt 5,9 g, diamanter med skador, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, slitna fattningar.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g, diamant med extrafasett vid rondisten.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd, rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 12,7 g, diamanter med nagg och skador, smaragd med inneslutningar som når ytan, smaragd sitter något löst i sin fattning.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-Ca/SI-P, vikt 1,9 g.

Utrop: 4 300 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Ca/VS, vikt 0,7 g, diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 5 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta diamanter ca 1,40 ctv, stift, vikt 2,3 g, diamanter med naturliga håligheter och nagg.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 20,25 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 6 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, ca W/SI, Ge-Kå, Stockholm 1974, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, slitna fattningar.

Utrop: 12 200 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,2 g, en diamant med skada, diamanter med skada på kuletten.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, några diamanter med mjölkig ton.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 0,52 ct, briljantslipade, carréslipade och åttkantslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Kaplans Safir, Stockholm 1982, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g,

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, briljanter med nagg och skador.

Utrop: 4 400 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Kaplans Safir, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 6 100 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCr(I)/VS, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 12 200 kr

BROSCH, 14K guld, 3 rubiner, 5 safirer, 2 briljantslipade diamaner ca 0,10 ctv, längd 65 mm, vikt 13,1 g, enstaka stenar har nagg.

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 62 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, vikt 3,6 g.

Utrop: 12 800 kr