Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, oval blandslipning, 3,51 ct, Gem Information Laboratories certifikat 260913, år 1990.
ENGELBERT, pärlarmband, 2 rader, 18K guld, odlade pärlor 3,5 mm, ametister, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1959, längd 17 cm, säkerhetskedja, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad turkos, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, troligen Ceson Guldvaru Ab, Göteborg, vikt 5,9 g, diamanter med skador, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, slitna fattningar.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g, diamant med extrafasett vid rondisten.
RING, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd, rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 12,7 g, diamanter med nagg och skador, smaragd med inneslutningar som når ytan, smaragd sitter något löst i sin fattning.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Ca/VS, vikt 0,7 g, diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta diamanter ca 1,40 ctv, stift, vikt 2,3 g, diamanter med naturliga håligheter och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 20,25 mm, vikt 5,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, ca W/SI, Ge-Kå, Stockholm 1974, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, slitna fattningar.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,2 g, en diamant med skada, diamanter med skada på kuletten.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, några diamanter med mjölkig ton.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 0,52 ct, briljantslipade, carréslipade och åttkantslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Kaplans Safir, Stockholm 1982, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g,
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, briljanter med nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Kaplans Safir, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCr(I)/VS, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
BROSCH, 14K guld, 3 rubiner, 5 safirer, 2 briljantslipade diamaner ca 0,10 ctv, längd 65 mm, vikt 13,1 g, enstaka stenar har nagg.