Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 1,11 ctv, TW(F)/VVS2, GIA report 2235173228, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
RING, 14K roséguld, smaragdslipad smaragd ca 2,68 ct, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca Faint Pink-Light Pink/SI-P, några har bruna toner, IGI report 34J1901824, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, smaragden har nagg och väldigt tjock rondist, några diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,3 g, smaragd har nagg och inneslutningar som når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade tahitipäror ca 13,5 mm, 2 rosa turmaliner, höjd 30 mm, vikt 10,5 g, krokar, turmaliner med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, fjädrar, silver/14K guld, flerfärgade safirer 4,89 ctv, åttkantslipade diamanter 1,41 ctv, höjd 75 mm, vikt 16,5 g, stift.
RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, ca W/SI, Guldfynd, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 7 mm, vikt 2,7 g, stift.
RING, platina, ovalslipad rubin 0,93 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, briljant-, oval- och baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,8 g, några diamanter med nagg, rubin med inneslutning som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5 g.
BROSCH, silver/14K guld, Southsea pärlor, ca 13 - 14,7 mm, åttkantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TCa-Y/VS-P, mått 56x42 mm, vikt 22,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,88 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, några diamanter med nagg.
ARMBAND, silver/låghaltigt guld, blå och vita safirer, längd 18,5 cm, vikt 25,4 g, flera safirer har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca TW-W/VS, längd 44 cm, vikt 15,1 g, diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca River/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, litet nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, oval- och smaragdslipad smaragd ca 2,90 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 3,1 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g, en diamant med nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, rundfasetterad safir ca 0,85 ct, briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, safir med små nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, stjärnringen, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,2 g, etui, båda diamanterna med små nagg på kuletterna.