Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
ANDERS HAFRIN, gräddkanna, silver, välvt liv med reliefåsar, barock, Göteborg 1727, åldermansranka, höjd 15 cm, vikt 233,5 g, bucklor, på skev fot, omarbetad
RING, 14K vitguld/roséguld, trappslipad kunzit ca 33,85 ctv, rosa safirer ca 1,11 ctv, IGI Jewelry Report 29J0313024, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g, några safirer har nagg och slitna fasettkanter, klorna är inte anpassade till stenens storlek så vissa av klorna omsluter därför inte stenen helt som därav är aningen lös i fattningen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, litet nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g, en diamant med inneslutning som når ytan, fåtal diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,69 ct, ca TW/SI2, 63 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta med trapetslipade safirer och briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 46 cm, vikt 9,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 1,06 ct, briljant - och trapetslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg, safiren med nagg och slitage.
RING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 6,4 g
RING, 18K guld, ametist, 4 briljantslipade diamanter 0,015 ctv, ca W/SI, Jarl Sandin, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, carréslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, stl 16 mm, vikt 5,4 g.
CAMÉRING, 18K guld, snidad bandagat, Risto Aho, Helsingfors 1945, stl 18,75 mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K guld, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W/VS-SI, vikt 5,1 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct, W(H)/VVS2, GIA dossier 1395293274, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.