201 - 220 av 294
1...101112...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober

Klubbad för

ANDERS HAFRIN, gräddkanna, silver, välvt liv med reliefåsar, barock, Göteborg 1727, åldermansranka, höjd 15 cm, vikt 233,5 g, bucklor, på skev fot, omarbetad

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 14K vitguld/roséguld, trappslipad kunzit ca 33,85 ctv, rosa safirer ca 1,11 ctv, IGI Jewelry Report 29J0313024, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g, några safirer har nagg och slitna fasettkanter, klorna är inte anpassade till stenens storlek så vissa av klorna omsluter därför inte stenen helt som därav är aningen lös i fattningen.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, litet nagg på kuletten.

Utrop: 11 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g, en diamant med inneslutning som når ytan, fåtal diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,69 ct, ca TW/SI2, 63 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta med trapetslipade safirer och briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 46 cm, vikt 9,7 g.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 1,06 ct, briljant - och trapetslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg, safiren med nagg och slitage.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 6,4 g

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K guld, ametist, 4 briljantslipade diamanter 0,015 ctv, ca W/SI, Jarl Sandin, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, carréslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, stl 16 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 5 000 kr

CAMÉRING, 18K guld, snidad bandagat, Risto Aho, Helsingfors 1945, stl 18,75 mm, vikt 9,1 g.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, TW-TCr/SI, vikt 1,8 g.

4 400 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE, 18K guld, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W/VS-SI, vikt 5,1 g.

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct, W(H)/VVS2, GIA dossier 1395293274, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 18 cm, vikt 33,6 g.

18 800 kr

Utrop: 19 600 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 42 cm, vikt 12,4 g.

7 400 kr

Utrop: 7 200 kr

ARMRING, 18K guld, stl 18, vikt 10,3 g.

5 800 kr

Utrop: 6 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansarlänk, längd 19 cm, vikt 32,3 g.

19 000 kr

Utrop: 18 800 kr