21 - 40 av 330
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 132 briljantslipade diamanter ca 10,62 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 34,6 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 170 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,3 g.

Utrop: 8 400 kr

COLLIER, 18K guld, ametist, citrin, peridot turmalin, topas, iolit, längd 42 cm, vikt133,2 g.

Utrop: 70 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/roséguld, safirer, höjd 30 mm, vikt 16,4 g, clips, några safirer med nagg.

Utrop: 11 400 kr

Utrop: 110 000 kr

RING, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, Dahlgren & Co, Malmö 1947, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 5 500 kr

Utrop: 19 800 kr

PETTER WIGREN, armring, 18K guld, turkoser, pärlor, antik. Malmö 1847, 50x60 mm, vikt 20,7 g, tre tofsar saknas och en är skadad.

Utrop: 12 600 kr

COLLIER, 18K guld, Frankrike, 2 rader, aleppolänk, längd ca 75 / 37 cm, vikt 72,4 g, lagningar.

Utrop: 42 000 kr

RING, 18K guld, grön och vit emalj, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g, emaljskador.

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, stl 17 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter har nagg och skador.

Utrop: 8 800 kr

BROSCH, 18K guld, korall, 1960/70-tal, 65x40 cm, vikt 30,9 g, en korall med spricka, korall något lös i sin fattning.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,70 ct, ca TCr(I)/VS2, Atelier Ajour, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 3 g, diamanten har extrafasetter på rondisten och mindre nagg på kuletten.

61 000 kr

Utrop: 68 000 kr

BROSCH, 18K guld, safirer och rubiner, mått 38x38 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 6 200 kr

Utrop: 4 000 kr

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 15,2 g.

Utrop: 16 000 kr

STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 1333848197, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 52 000 kr

Utrop: 17 600 kr

STIGBERT, brosch, 18K guld, fröpärlor, Engelbert, 1956, bredd 43 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 2 700 kr