41 - 60 av 330
1234...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,7 g, diamant med inneslutning som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K roséguld, morganit 0,93 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,7 g.

6 800 kr

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, turkoser ca 15,6 ctv, paste, 2 ovalslipade safirer ca 0,66 ctv, åttkantslipade diamanter ca 1,51 ctv, höjd 64 mm, vikt 21,4 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, 9 fantasi - och 26 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g,

Utrop: 15 400 kr

RING, platina, ovalslipad rubin 0,93 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, antikslipad diamant ca 3,00 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, nagg vid rondisten.

84 000 kr

Utrop: 94 000 kr

RING, 18K vitguld, ametister 0,55 ctv, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 7 900 kr

BESTICKSERVIS, silver, 18 delar, modell Rosenholm, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 2 smörknivar, GAB, Eskilstuna 1992, totalvikt 971,2 g.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld/silver, smaragd ca 0,40 ct, odlade pärlor, ca 6,5 mm, gammal- och rosenslipad diamanter, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg, tennlödning.

Utrop: 23 500 kr

RING, 18K trefärgat guld, 29 äldre briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 18,5 mm, vikt 14,1 g, diamanterna med slitna fasettkanter, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 12 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 6,50 ct, 5 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 41-46 cm, vikt 7,8 g, tanzaniten med små nagg vid rondisten.

Utrop: 17 000 kr

CARL HOFF, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, ca River(D)/VS1, Helsingborg, stl 20+ mm, vikt 12,7 g, diamanten har minimal natural vid rondisten.

Utrop: 150 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter 3,00 ctv, TW-TCr(G-I)/SI1, vikt 3,3 g, stift, diamanterna har små nagg vid rondisterna.

Utrop: 90 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,85 ctv, varav mittstenen ca 0,35 ct, ca TW-Cr/VVS-VS, Stockholm 1966, stl 20 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter 0,96 ctv, ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1969, stl 16,75, vikt 7,3 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, varav mittstenen ca 0,62 ct ca TW(G)/P1, stl 17,5 mm, Göteborg 1965, vikt 4,5 g, mittstenen har inneslutningar som når ytan.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 briljant - och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1968, längd 18 cm, vikt 11,8 g.

Utrop: 8 500 kr

RING, 14K vitguld, 1 briljant - och 20 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 5 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, safirer ca 1,47 ctv, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI, längd 40,5 cm, vikt 10,4 g, en åttkantslipad diamant med skadad kulett.

Utrop: 7 700 kr