321 - 330 av 330
1...151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 14K guld, ametist ca 15 ct, pärlor ca 3 mm, antik, mått 60x35 mm, vikt 24,9 g, små bucklor och skador.

Utrop: 9 400 kr

ARMRING, 18K guld, orientaliska pärlor, Johan Pettersson, Stocholm 1891, diemeter 60 mm, vikt 10,0 g, säkerhetskedja, bucklor.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld., briljantslipad diamant ca 0,40 ct samt 12 prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, gravyr.

Utrop: 10 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 60 cm, lås i 18K guld, vikt 47,3 g, knutet.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppformad smaragd, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, höjd 21 mm, vikt 5,4 g, smaragden är skadad samt har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, 8,9 x 5,8 mm, stift, vikt 1,9 g.

Utrop: 6 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 7,5 mm, vikt 1,5 g, stift.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 3 navettslipade rubiner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, två diamanter har nagg på kronan, slitna klor.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,38 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,7 g, smaragden har ytskador i bordsfasetten.

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovala fasettslipade rubiner ca 0,78 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stängbara krokar, höjd 18,0 mm, vikt 2,7 g, rubiner med sprickor.

Utrop: 4 800 kr