Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5 mm, 6 rader, lås i 18K vitguld, 9 akvamariner ca 20 ctv, längd 36 cm, Tebon ädelsmedsateljé i Nyköping, 1980, vikt 90,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 15 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, odlad pärla ca 7,3 mm, åttkant-, swiss- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 18,5 cm, vikt 9,5 g, en sidosten utbytt med glassten.
COLLIER, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 31,2 g, några enstaka diamanter har nagg.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,47 ctv ca TW/VS, stl 17 mm, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, 1956, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,50 ct, briljant och åttkantslipade diamanter 1,28 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-P, Leif Bäckmans Guldsmedja, Stockholm 1966, stl 17,75 mm, vikt 8,6 g, smaragd med nagg och små skador, flera diamanter med nagg och skador.
BROSCH, hästsko, platina/14K guld, gammalslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 32 mm, vikt 8,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
DIAMANT, äldre briljantslipad, 1,56 ct, TCr(I)/VS2, extra fasett och små nagg vid rondisten.
HÄNGE, 18K guld, sphalerit ca 7,5 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 40 mm, vikt 6,2 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, emalj, smaragd, halvpärlor, orientaliska pärlor, Stockholm 1847, längd 48 mm, vikt 9,1 g, lagningar, emaljskador, etui.
MARGARETHEBÄGARE, silver, S Toxvaerd Köpenhamn 1956, åttpassformad, invändigt förgylld, höjd 7 cm, vikt 114,4 g.
COLLIER, 18K guld, 3 cabochonslipade safirer ca 32,00 ctv, längd 43,5 cm, vikt 138,3 g, något trögt lås, safirerna har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Spectra, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,35 ctv ca TW/VS, stl 17,75 mm, G Dahlgren & Co, Malmö, 1975, vikt 3,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,74 ctv ca R-TW(E-F)/VVS-VS, stl 18,75 mm, Lennarts Guldsmide, 1988, vikt 5,4 g.