Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 44 mm, vikt 7,9 g, stift/clips.
RING, 20 och delvis 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,71 ct, ca River(E)/VVS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca River/IF-VVS, stl 15 mm, vikt 5,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,65 ct totalt, ca River(D-E)/IF-VVS, stl 15 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,29 ct, ca W-TCr(H-I)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 9,5 g, diamanten rör sig något i sin fattning.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd 18 cm, vikt 12,2 g, diamanter med många öppna inneslutningar som når ytan samt tydligt framträdande inverterade naturaler, nagg.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, en diamant är skadad, en del diamanter med slitna fasettkanter.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
BROSCH, 18K vitguld, smaragd ca 0,80 ct, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ca 2,5 x 1,5 cm, vikt 3,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 40 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, doserade odlade saltvattenpärlor ca 2,8-5,4 mm, lås i 18K vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 28 och 21 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, rökkvarts ca 0,24 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, blå topaser 0,84 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K guld, kulor av lapis lazuli 13-15 mm, Frankrike 1960-tal, innermått ca 18 cm, 2 låsåttor, vikt 44,1 g, sprickor i guldet, fäster ej ordentligt i låset.