Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS2, stl 16,5+ mm, vikt 4,5 g, diamanten har små repor på bordet.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, en diamant är skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,82 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 19 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 3,8 g, akvamarinen har små nagg.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Sea pärlor ca 11,5 mm, 92 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 62 mm, vikt 9,7 g,1 diamant skadad, ett fåtal med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, vikt 1,5 g.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,96 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 11,0 x 9,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,2 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, opaltriplett, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W-SI-P, stl 20,5 mm, vikt 10,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,21 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 smaragder ca 0,10 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 8,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-Cr/P, stift, vikt 1,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 baguettslipade diamanter 1,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 1,7 g, mittstenen har nagg på kuletten.
ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5 g.
BROSCH, 14K guld, odlad barock South Seapärla, safirer, rubiner, 67x35 mm, vikt 16,8 g, några safirer och rubiner med nagg.