241 - 260 av 330
1...121314...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad rosa turmalin ca 0,73 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, mått 9,5 x 7,5 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,3 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner ca 1,98 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, vikt 2,1 g, stift.

Utrop: 9 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,62 ct, 17 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/P, höjd 14,0 mm, bredd 7,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,3 g, safiren och några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,76 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, mått 11,0 x 9,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,6 g, akvamarinen och några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, platina, prinsesslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-P, stl 16,5+ mm, vikt 8,0 g.

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, 22 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, GD & Co, Malmö 1962, längd 16,5 cm, vikt 12,5 g.

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 7 400 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19,5 cm, vikt 8,9 g, några diamanter med nagg på kulett, enstaka diamant lös i sin fattning.

Utrop: 28 500 kr

ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, tre diamanter har små skador.

Utrop: 16 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 19,2K guld, cabochonslipad granat, 2 odlade pärlor, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g.

4 700 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 17,5 mm, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, storleksändrad.

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister ca 6,80 ctv, trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 10,5 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 28 000 kr

ARMRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/P2, rosenslipade diamanter, franska kontrollstämplar, 50x60 mm, vikt 9,9 g, den större diamanten har nagg och skador.

6 600 kr

Utrop: 7 500 kr

SYSKONRING, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 6 diamanter 0,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, några diamanter med nagg, porositet i guldet.

Utrop: 24 500 kr

RING, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,4 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 600 kr

ADOLF ZETHELIUS, kanna, silver, invändigt förgylld, empire, godronnering, uppsvängd hänkel, på tre fötter, Stockholm 1831, höjd 100 mm, längd 135 mm, vikt 239,7 g, bucklor, litet hål.

Utrop: 1 800 kr

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, kors,18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/SI, svarta briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, mått 3 x 2 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 4 000 kr