Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
ARMBAND, 18K vitguld, behandlade safirer 6,29 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca Cr-Ca/P, längd 18 cm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg och liten skada.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,88 ctv, W/VS-SI stl 17 mm, vikt 2,1 g.
BROSCH, 18K guld/platina, smaragd, 2 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 6 cm, vikt 4,4 g, smaragden med sprickbildning och nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 10,43 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 41,5 cm, vikt 21,8 g, några diamanter har nagg på kuletten.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca TCa(K)/SI1, 2 navettslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen har nagg och extrafasett, båda sidostenarna har skador.
RING, 18K vitguld/guld, smaragdslipad smaragd ca 1,50 ct, stl 16 mm, vikt 13,4 g, smaragden rör sig i fattningen, sticker ner under ringskenan och har små nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 9,9 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca W-TCr(H-I)/VS, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 19 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, baguette-, trapets- samt briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Tw(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, vikt 1,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(G)/SI2, längd 38 cm, vikt 3,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 17 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, ca 27 x 19 mm, vikt 2,2 g, några diamanter har nagg och mindre skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W((H)/VS, stift, vikt 1,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, 1 diamant skadad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, någon diamant med nagg på kuletten.