Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
Porslin Kannor
TEKANNA, Inger Persson, "Pop", gul, 1960-tal, Rörstrand, höjd ca 13 cm, bruksslitage.
COLLIER, stavar av Phrenite, kulor av Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
COLLIER, färgad howlite, hematit, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 56 cm.
COLLIER, matterad onyx, rodonit, lås och detaljer i vitmetall, trädd på vajer, längd 52 cm.
COLLIER, bandagat, färgade odlade sötvattenspärlor, lilafärgat glas, guldfärgat lås samt detaljer, längd 52 cm.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, trumlade bruna och gul-vita färgstenar, längd 58 cm, vikt 67,9 g, lås i förgyllt sterlingsilver, ej knutet.
Keramik Skålar
KLOTVAS, lergods, modell 2088, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby,1900-talets mitt, höjd 14 cm, bruksslitage.
Smyckestillbehör Övrigt
OMEGA, damur, 13,5 x 13,5 (25,5) mm, Cal 213, Serie nr. 14046819, Ref nr. DW 3959, Boett nr. 3959-1, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1954, metallänk (flex) ej original.