Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
SPETSDOSA, silver, delvis förgylld, glasstenar, lock med filigran, Alexander Magnus Lundström, Visby 1818, mått 79 x 46 x 21 mm, vikt 72,0 g, monogram undertill.
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, glasstenar, filigranarbete, Alexander Magnus Lundström, Visby 1800-talets första hälft, höjd 45 mm, vikt 22,6 g, monogram undertill.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 0,53 ct, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, lås 18K guld/vitguld, odlade pärlor, doserat ca 3,3 - 7,3 mm, längd 53 cm, vikt 13,1 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
HALSKEDJA, 18K guld, x-länk med stav, längd 43,5 cm, doserat 5,1 mm- 6,8 mm, vikt 15,9 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 12,4 mm x 10,4 mm, 16 briljanter ca 0,12 ctv W/SI, stängbar krok, vikt 5,4 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 20 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, vikt 1,8 g, stift, ena diamanten med en skada.
EFVA ATTLING, collier, Ad Astra Sic Itur, sterlingsilver, längd 43/45,5 cm, vikt 14,0 g.