141 - 160 av 450
1...789...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober

Klubbad för

SPETSDOSA, silver, delvis förgylld, glasstenar, lock med filigran, Alexander Magnus Lundström, Visby 1818, mått 79 x 46 x 21 mm, vikt 72,0 g, monogram undertill.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, kalcedon, höjd 40 mm, vikt 7,7 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, glasstenar, filigranarbete, Alexander Magnus Lundström, Visby 1800-talets första hälft, höjd 45 mm, vikt 22,6 g, monogram undertill.

950 kr

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, 18,21 ct, ovalslipad, 19,5x13,9x10 mm

500 kr

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, smaragdslipad ca 14,50 ct.

275 kr

Utrop: 250 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 0,53 ct, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLCOLLIER, lås 18K guld/vitguld, odlade pärlor, doserat ca 3,3 - 7,3 mm, längd 53 cm, vikt 13,1 g.

Utrop: 650 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 2 200 kr

HALSKEDJA, 18K guld, x-länk med stav, längd 43,5 cm, doserat 5,1 mm- 6,8 mm, vikt 15,9 g

Utrop: 12 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 12,4 mm x 10,4 mm, 16 briljanter ca 0,12 ctv W/SI, stängbar krok, vikt 5,4 g

3 400 kr

Utrop: 2 700 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 20 mm, vikt 3,0 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 9 små safirer, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, vikt 1,8 g, stift, ena diamanten med en skada.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, höjd 18 mm, vikt 3,6 g, stift.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

BROSCH, förgyllt silver, oval fasetterad ametist, längd 7 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 650 kr

COLLIER, flerradigt, röd korall, lås i vit metall, längd 50 cm, vikt 76,6 g.

600 kr

Utrop: 550 kr

ANTON MICHELSEN, brosch, förgyllt sterlingsilver, emalj, diameter 32 mm, vikt 9,9 g.

850 kr

Utrop: 550 kr

EFVA ATTLING, collier, Ad Astra Sic Itur, sterlingsilver, längd 43/45,5 cm, vikt 14,0 g.

600 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Safirer

STJÄRNSAFIR, cabochonslipad, 18,85 ct, 13,8x11,8x10,7 mm, nagg och inneslutningar når ytan.

Utrop: 900 kr