Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
Smycken Enstaka örhänge
ÖRHÄNGE, enstaka, bokstav T, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, höjd 5 mm, stift, vikt 0,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, snöflingor, 26 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 11 mm, stift, vikt 1,6 g.
A. MICHELSEN, brosch, löv, silver, design Gertrud Engel, Stockholm 1949, mått 52 x 57 mm, signerad, vikt 8,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, kula av bergkristall, 2 delfiner, höjd på hänget 2,4 cm, längd på kedja 50 cm, vikt 10,8 g, nagg på bergkristallen.
ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, innermått ca 60,0 x 52,0 mm, vikt 8,7 g.
Ädelstenar Safirer
10 SAFIRER, ovalslipade, 14,05 ctv, ca 7,4x4,7-8,8x5,4 mm, inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Safirer
13 SAFIRER, ovalslipade, 9,18 ctv, ca 5,0x4,0-6,9x4,9 mm, inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Safirer
6 SAFIRER, ovalslipade, 8,98 ctv, mörkblåa, ca 7,0x6,0-8,8x6,5 mm, inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Safirer
5 ROSA SAFIRER, ovalslipade, 4,46 ctv, 5,5x4,9-6,6x5,9 mm, skador och inneslutningar som når ytan.
ÖRRINGAR, sterlingsilver, "Zirrocco", Paula Pantolin, stift, höjd 23,0 mm, bredd 10,0 mm, vikt 16,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, "Zephyr", Paula Pantolin, delvis matterad, stift, höjd 25,0 mm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, stl 15,75+ mm, vikt 3,6 g.