Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,32 ct, ca Light Yellow/VS, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g, den större diamanten har nagg på rondisten.
JACKETRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 4,1 g, varierad slipkvalitet samt slipad kulett.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 2,8 g, ringskena ej helt rund, diamanter med något mindre nagg och ytdefekt.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,2 g, ena örhänget har sliten klo vid en mindre sten.
ENGELBERT, 18K guld, odlade pärlor, briljanter ca 0,17 ctv, TW-VS, stl 16,75 mm, flera stenar med nagg på kuletten, litet nagg vid rondist på mittstenen, vikt 4,6 g
RING, 18K vitguld, 9 ovalslipade safirer, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g
RING, 18K vitguld, odlad pärla, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 8,7 g, 1 diamant skadad.
RING, platina, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, J.M. Johansson, Göteborg 1938, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ÖRRINGAR, förgyllt sterlingsilver, "Zirrocco", Paula Pantolin, stift, höjd 23,0 mm, bredd 10,0 mm, vikt 15,8 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 4 navettslipade samt 1 princesslipad diamant ca 0.43 ctv ca TW/SI, stift, vikt 0,9 g.
SALOVAARA, hänge med kedja, silver, bergkristall, höjd 55 mm, längd 68 cm, vikt 19,0 g.