Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, någon diamant med mindre nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stift, höjd 9 mm, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI-P, hjärtan, höjd 0,4 cm, stift, vikt 0,7 g, extra snurrebuss
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, topas, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, diameter 1 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,1 g.
Smycken Slipshållare
BENGT LILJEDAHL, slipshållare, sterlingsilver, Stockholm 1986, längd 56 mm, vikt 13,4 g, monogram. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, diameter 0,4 mm, stift, vikt 0,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g, 1 diamant med nagg på kuletten, 1 diamant med nagg vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,25 ct,ca TCR/P, Finland 1929, stl 17 mm, vikt 2,2 g, en klo trasig.
MEDALJONG, förgylld metall, svart emalj, fröpärlor, mått 45 x 21 mm, vikt 8,9 g, 1 pärla saknas.
Smycken Lås
NILS ERIK FROM, smyckeset, 3 delar, lås, 2 collier, sterlingsilver/18K guld, odlade sötvattenspärlor, Danmark, diameter på låset 1,2 cm, längd 39/60 cm, totalvikt 62,8 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,4 g.