61 - 80 av 450
1...345...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober

Klubbad för

ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 9 000 kr

ENGELBERT, ring,18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, mindre åttkantslipade diamanter, Stigbert, Stockholm 1952, stl 18,75 mm, vikt 2,5 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

DIAMANT, gammalslipad, 0,34 ct, ca Cr/P, skada.

950 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, briljanter ca 0,06 ctv TW/SI, vikt 5,2 g

3 500 kr

Utrop: 3 800 kr

KANNA, silver, höjd 13 cm, Johan Petter Grönvall. Stockholm, 1835, vikt 297,1 g.

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,24 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, mycket litet nagg vid kuletten.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, platina/palladium, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 6,8 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

KARL LAINE, örhängen, clips, silver, kalcedon, mått 23 mm x 17 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 450 kr

ALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, stl 16 mm, vikt 1,8 g, slitna fattningar, nagg hos ett fåtal av diamanterna, tunna fattningar.

Utrop: 2 800 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, flodpärla ca 9,5 mm, vikt 2,4 g, otydliga stämplar möjligen Strömdahl, nålen är inte helt rak.

800 kr

Utrop: 900 kr

BROSCH / HÄNGE, 18K guld, 19 diamanter ca med äldre slipningar bl.a. rosenslipning, bredd 29 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 5 000 kr

BROSCH, förgylld, emalj, fjäril, saknar en liten sten, ca 38×24 mm, vikt 9,6 g.

Utrop: 450 kr

HÄNGE, metall, oval lavacamé ca 38×45 mm, vikt 21,6 g.

350 kr

Utrop: 400 kr

RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, storlek 17 mm, vikt 0,9 g.

Utrop: 1 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, en skadad diamant.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 5 500 kr

C.F. CARLMAN, 12 kaffeskedar, förgyllt silver, genombrutet skaft, Stockholm 1892, längd 114 mm, totalvikt 137,0 g, etui, några skedar smått skeva.

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, stl 18 mm, vikt 3,2 g, emaljskador, några diamanter med små skador.

Utrop: 2 700 kr

HALSKEDJA, 18K vitguld, rund ankarlänk, längd 51 cm, vikt 7,2 g.

Utrop: 4 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg på kuletten.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr