Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ENGELBERT, ring,18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, mindre åttkantslipade diamanter, Stigbert, Stockholm 1952, stl 18,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,24 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, mycket litet nagg vid kuletten.
RING, platina/palladium, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, stl 16 mm, vikt 1,8 g, slitna fattningar, nagg hos ett fåtal av diamanterna, tunna fattningar.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, flodpärla ca 9,5 mm, vikt 2,4 g, otydliga stämplar möjligen Strömdahl, nålen är inte helt rak.
BROSCH / HÄNGE, 18K guld, 19 diamanter ca med äldre slipningar bl.a. rosenslipning, bredd 29 mm, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, en skadad diamant.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,2 g.
C.F. CARLMAN, 12 kaffeskedar, förgyllt silver, genombrutet skaft, Stockholm 1892, längd 114 mm, totalvikt 137,0 g, etui, några skedar smått skeva.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, stl 18 mm, vikt 3,2 g, emaljskador, några diamanter med små skador.