Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
ÖRRINGAR, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,19 ct enligt gravyr, TW/VS, stl 16,75 mm, nagg på kuletten, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,76 ctv enligt gravyr, TW/VS-SI, stl 18,25 mm, flera stenar med nagg på kuletten och några med nagg vid rondist. Något slitna klor, vikt 2,9 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,65 ctv enligt gravyr, TW/VS, stl 17,75 mm, samtliga stenar har nagg på kuletten, en sten med extra fasett vid rondist, vikt 2,9 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,5 g, diamanterna med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g, diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g, en diamant rör sig i sin fattning.
TIFFANY & CO, parfymflaska och tratt, sterlingsilver, vikt 21,1 g, monogram, originaletui, ytterkartong.
ARMBAND, 18K guld, lykoben, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm, längd 15,5/17/18,5 cm, vikt 1,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 66 cm, knutet, vikt 30,0 g, i behov av omträdning.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,7 g, någon diamant med nagg på kulett.
SOPHIE BY SOPHIE, helalliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 1,6 g, en diamant saknas.
COLLIER, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TCr-TCa/VS, mått 13,0 x 10,0 mm, kedja 41/43 cm, vikt 2,0 g.
RING, 14K vitguld, safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18 mm, vikt 7,7 g, en diamant saknas.
COLLIER, 18K guld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr-TCa/VS, mått 13,0 x 10,0 mm, kedja 41/43 cm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,2 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 7,3 g, flera diamanter med nagg och skador.