Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 4,5 g, kraftigt storleksminskad, flera diamanter lösa i fattningen, enstaka diamanter har nagg.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, ovala odlade flerfärgade sötvattenspärlor ca 10 mm, magnetlås i vitmetall, längd 42/44 cm, knutet, vikt 97,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljanter ca 0,26 ctv, W/P, skada vid rondisten och nagg på kuletten på ena diamanten, stift i 18K guld, vikt 0,7 g
ÖRHÄNGEN, huggies, 18K trefärgat guld, briljanter ca 0,30 ctv, W/SI, två stenar med liten skada på kronan, flertalet stenar med nagg på kulett, vikt 3,9 g
RING, 18K trefärgat guld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, W/SI, stl 18,25 mm, flertalet stenar med nagg på kulett, gravyr, slitage på några klor, vikt 8,4 g
RING, 18K vitguld, hjärtslipad safir, briljanter ca 0,32 ctv, W/SI, stl 16,25 mm, mindre nagg på safiren. vikt 6 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, delvis genombruten med blomdekor, höjd 85 mm, diameter 85 mm, vikt 46,1 g, gravyr.
DOSA, silver, invändigt förgylld, mjukt rektangulär, arbetad yta, Thomas Shaw, Birmingham 1844, mått 60 x 33 x 15 mm, vikt 43,6 g, lätt slitage.
RING, 18K guld, 29 briljant- och swisslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Stockholm 2002, stl 17,5 mm, vikt 13,8 g, en diamant saknas, två diamanter är skadade och några diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, grön turmalin, briljanter ca 0,48 ctv, W/VS, stl 17,75 mm, små nagg på turmalinen, vikt 6 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, W/SI, stift, vikt 3 g
COLLIER, 18K vitguld/guld, sötvattenspärlor, smaragder, safirer, rubiner, kacedon, peridot, längd 66 cm, vikt 17,2 g, flera stenar med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala odlade pärlor ca 9,5 mm x 7,2 mm, krokar, vikt 2,3 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, jade, behandlad, längd 4,5 cm, vikt 5,4 g, en av stenarna har en mindre skada nedtill.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P1, stl 17 mm, vikt 2,8 g, naggad kulett.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabepärlor, diameter 15 mm, stängbara krokar, vikt 7,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.