101 - 120 av 450
1...567...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 4,5 g, kraftigt storleksminskad, flera diamanter lösa i fattningen, enstaka diamanter har nagg.

3 800 kr

Utrop: 3 300 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, ovala odlade flerfärgade sötvattenspärlor ca 10 mm, magnetlås i vitmetall, längd 42/44 cm, knutet, vikt 97,7 g.

1 200 kr

Utrop: 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljanter ca 0,26 ctv, W/P, skada vid rondisten och nagg på kuletten på ena diamanten, stift i 18K guld, vikt 0,7 g

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, huggies, 18K trefärgat guld, briljanter ca 0,30 ctv, W/SI, två stenar med liten skada på kronan, flertalet stenar med nagg på kulett, vikt 3,9 g

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K trefärgat guld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, W/SI, stl 18,25 mm, flertalet stenar med nagg på kulett, gravyr, slitage på några klor, vikt 8,4 g

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, hjärtslipad safir, briljanter ca 0,32 ctv, W/SI, stl 16,25 mm, mindre nagg på safiren. vikt 6 g.

Utrop: 4 600 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, delvis genombruten med blomdekor, höjd 85 mm, diameter 85 mm, vikt 46,1 g, gravyr.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, mjukt rektangulär, arbetad yta, Thomas Shaw, Birmingham 1844, mått 60 x 33 x 15 mm, vikt 43,6 g, lätt slitage.

1 100 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld, 29 briljant- och swisslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Stockholm 2002, stl 17,5 mm, vikt 13,8 g, en diamant saknas, två diamanter är skadade och några diamanter har nagg.

Utrop: 10 400 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGDER, 54,1 ctv.

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, grön turmalin, briljanter ca 0,48 ctv, W/VS, stl 17,75 mm, små nagg på turmalinen, vikt 6 g

5 600 kr

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, W/SI, stift, vikt 3 g

2 800 kr

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, sötvattenspärlor, smaragder, safirer, rubiner, kacedon, peridot, längd 66 cm, vikt 17,2 g, flera stenar med nagg.

Utrop: 10 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala odlade pärlor ca 9,5 mm x 7,2 mm, krokar, vikt 2,3 g

1 700 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, jade, behandlad, längd 4,5 cm, vikt 5,4 g, en av stenarna har en mindre skada nedtill.

1 800 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P1, stl 17 mm, vikt 2,8 g, naggad kulett.

Utrop: 3 300 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabepärlor, diameter 15 mm, stängbara krokar, vikt 7,9 g.

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE/BROSCH, sterlingsilver, påfågel, rörliga delar, höjd 45 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, silver, förgylld metall, granater, stl 16,5 mm, vikt 6 g, några granater med slitna fasettkanter

Utrop: 2 700 kr