Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
SMYCKESÄGG, ett par, hängen, förgyllt silver, vita och röd sten, Ryssland, höjd 19-23 mm, totalvikt 2,5 g, slitage.
ALLIANSRING, 14K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, silver, droppslipad agat, emalj, detalj i 18K guld, Mandelstam, höjd 41 mm, vikt 7,9 g, stift, originalask.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, 2 rubiner ca 0,30 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g, i behov av omrodinering, rubinerna med slitna fasettkanter.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade smaragder, 22 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 16 mm, stift, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TCa/VS, vikt 1,9 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K guld, lapis lazuli, korall, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade blå safirer, pärlemor, emalj, diameter 9 mm, stift, vikt 1,7 g, en snurrebuss i gulmetall.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,6 g, stift några diamanter med nagg.
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, briljanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 32 mm, vikt 2,7 g, en diamant skadad, en med brännmärken, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 6 smaragdslipade granater ca 3,50 ctv, Italien, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g.
RING, ca 19K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, en sten saknas, två trasiga stenar.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3-7 mm, längd 42 cm, lås i 18K guld, vikt 12,8 g, knutet.
ARMBAND, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16 alternativt 18 cm, förkortningsögla, vikt 0,7 g.