Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
SERVERINGSBESTICK, 6 delar, silver, modell Svensk Rund, såsslev, 4 smörknivar, tårtspade, Guldsmedsaktiebolaget/Eskilstuna Matsilver, totalvikt 450,0 g.
RING, 14K vitguld/platina, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 2 rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 1,8 g, fattningen är delvis i silver, mittstenen har inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 2,6-6,3 mm, doserat, lås i 18K vitguld, smaragd, zirkoner, Stig A O Johansson, Falköping 1956, längd 46 cm, knutet, vikt 11,9 g.
RING, 18K vitguld, mittsten ca 0,19 ct, TW(F)/VVS2, 12 briljanter ca 0,12 ctv, W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4 g, mittstenen har nagg på kuletten, gravyr. bruten förseglig från HRD medföljer.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kyaniter, akvamariner, blå stenar, höjd 43 mm, vikt 14,3 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, färgstenar, drake, stl ca 17,75-18 mm, vikt 17,1 g.
RING, oxiderat sterlingsilver, förgyllt sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, stenar, groda, stl 17 mm, vikt 14,0 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,11 ct, ca TW(G)/VS, vikt 0,4 g.
COLLIER, karvad tahitipärla, certifikat på pärla, gummilänk, längd 50 cm, vikt 15,4 g.
ARMBAND, 18K guld, färgstenar bl.a. ametist, citrin, turmalin, bergkristall, granat, längd 17,5 cm, vikt 23,4 g, säkerhetskedja.
BROSCH, metall, brunröd natursten och fossiliserad korall, mått 32x55 mm, vikt 15,9 g.
N.E. FROM, collier, sterlingsilver, krysopras, Danmark 1900-talets andra hälft, höjd 5,5 cm, längd 46 cm, vikt 31,4 g.