Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
RING, sterlingsilver/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca W/SI, Heiring, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,33 ct ca W/VS, 6 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen med natural, slitna klor.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,4 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca W/VS, vikt 0,4 g.
HELALLIANSRING, platina, 27 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Ca/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE, 14K guld, kudd- och navetteslipade safirer, gula behandlade briljanter ca 0,20 ctv, höjd 24 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 10 mm, vikt 0,8 g, en diamant är skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, vikt 1,6 g, stift.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 16 cm, vikt 9,4 g, några diamanter med nagg, slitage.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 9 g, diamanten med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 7 g.
BROSCH, 18K guld, cabochonslipade ametister, odlade pärlor, mått 40x40 mm, vikt 10,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 2,0 g.