Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,59 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, smaragd med nagg.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, pärlbård, svisselerad dekor, Olof H Bergström, Uppsala 1821, höjd 95 mm, vikt 60,5 g, bucklor, sprickor, monogram.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, på räfflad fotring, vågbandsbård, svisselerad dekor, Mathias Forswall, Uppsala 1777, höjd 95 mm, vikt 85,0 g, bucklor, spricka.
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/SI, diameter 8 mm, stift, vikt 2,0 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, diameter 8 mm, vikt 0,9 g.
RING, 18K vitguld, blå topas, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå topas, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, höjd på hänget 20 mm, längd på kedjan 50 cm, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, höjd 17 mm, stift, vikt 4,7 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENNUI, enstaka örhänge, Two- toned hoop, 10 mm, 18K tvåfärgat guld, diamanter 0,06 ctv, vikt 0,3 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENNUI, enstaka örhänge, Dot diamond hoop, 14K guld, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW/SI, höjd 10 mm, vikt 0,4 g, huggie.
CARMOSÉRING, 14K guld, opal, 12 gammalslipade diamanter ca 0,54 ctv, stl 15,75 mm, slitage på opalen, slitna klor, vikt 2,9 g.
ALLIANSING, 18K guld, 21 svarta briljantslipade diamanter ca 0,25ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,3 g.
SKÅL, sterlingsilver, Löfman för Mema, Lidköping 1992, hamrad yta och insida, längd 12,5 cm, höjd 5,9 cm, vikt 154 g
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,57 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 14,5 mm, vikt 4,7 g, en diamant med nagg på kronan.