Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
EFVA ATTLING, armband, Catch a falling star, sterlingsilver, längd 15/17/19 cm, vikt 2,6 g.
EFVA ATTLING, collier, Catch a falling star, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 10,5 g.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 8 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW/VS, smaragder, en skadad smaragd, smaragder med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI2, stl 15,75 mm, vikt 1,8 g, diamant med natural vid rondisten.
RING, 18K guld, 1 briljantslipad och 4 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/SI-P, en diamant med brun ton, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, sterlingsilver, ankarlänk, länkdelar med stiliserade barnansikten, längd 82 cm, vikt 45,4 g, ej stämplad.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g, en diamant med nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,59 ct, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/P, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Bokstavshänge
BOKSTAVSHÄNGE, bokstav P, 18K guld, 8 briljanter 0,07 ctv, TW(G)/VS, vikt 1,2 g
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,27 ctv ca W/VS-SI, stl 18+ mm, vikt 2,9 g, gravyr.