Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
ENSTENSRING, 18K vitguld, stjärnringen, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g, naggad kulett.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, en diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,19 ct ca W/SI, stl 16,75+ mm, Stockholm, 1967, vikt 2,2 g, nagg på kuletten, något slitna fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 6-9 mm, längd 55 cm, lås i silver som saknar pärla, vikt 31,0 g, knutet.
TOUS, collier, färgstenar, odlade sötvattenspärlor, brunt snöre i nylon, justerbar längd, vikt 52,5 g, smyckespåse, originaletui.
COLLIER, kulor av svart agat, amazonit och grön färgad kvarts, längd 62 cm, vikt 68,0 g, ej knutet.
COLLIER, kulor av onyx och snöflingeobsidian, längd 70 cm, vikt 175,4 g, trädd på vajer.
COLLIER, kulor av onyx och prehnit, odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 64 cm, vikt 99,2 g, trädd på vajer.
HÄNGE MED KEDJA, delvs förgyllt sterlingsilver, vita safirer, Fyrklövern AB, Malmö, längd 55/65/80 cm, vikt 16,5 g.
ÖRHÄNGEN, delvis förgyllt sterlingsilver, vita safirer, Fyrklövern AB, Malmö, stift, vikt 4,3 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, mabépärla, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1987, vikt 10,3 g.