Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
RING, 14K guld, ovalslipad rubin, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, diamanter med nagg, rubin med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VS, smaragder, stift, vikt 2,6 g, en diamant med mjölkig ton, diamanter med nagg på kuletten, smragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/SI-P, stift med platta, diamanter med nagg och skador, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitgud, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca W/VS, krokar med lås, vikt 5,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tahitipärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,9 g, limmrester.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, odlad pärla, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, Ge-Kå, Stockholm 1971, längd 50 mm, vikt 1,5 g, något skev nål.
RING, 14K vitguld, 2 tanzaniter, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VSP, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, flera diamanter med slöja.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,24 ct, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, höjd 17 mm, kedja 44 cm, vikt 2,6 g.
PÅHÄNG MED KEDJA, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 23,00 ct, höjd 30 mm, kedja 40 cm, vikt 12,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W/VS-SI, Göteborg 1976, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW.Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g, en diamant skadad.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,15 ct, TW-TCr/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld/platina, odlad pärla, rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 5,3 g, diamanter med nagg och skador, en trasig diamant, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, gravyr, en diamant med skadad kulett.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, odlade pärlor, doserad, längd 51 cm, pärlor 4-8 mm, behov av omträdning.