Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
HÄNGE MED KEDJA, silver, ledad fisk, blå och grön emalj, längd 70 cm, vikt 41,8 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca Cr(J)/SI1, stift, vikt 0,6 gram.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca W(H)/P1, stift, vikt 0,5 gram.
Smycken Enstaka örhänge
OLE LYNGGAARD, enstaka örhänge, Katrine, oxiderat sterlingsilver/18K guld, briljantslipade diamanter, onyx, påhänge i onyx är avtagbar, krok, höjd 35 mm, vikt 2,9 gram.
HÄNGE, 18K vitguld, fasettslipad blå safir 0,31 ct, 44 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, höjd 16 mm, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 2,5 g.
SALLADSBESTICK, 2 delar, silver, Kultakeskus Oy, Finland 1988, längd 265-270 mm, vikt 140,0 g, delvis i stål.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,25 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, svensk importstämpel.
RING, 18K guld/vitguld, ametist, vita safirer, Engelbert, Stockholm 1961, stl 18 mm, vikt 8,3 g, ametisten något lös och har slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, platina, smaragdslipad smaragd 1,48 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 36-39 cm, vikt 4,2 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, smaragd, rubin, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/P, emalj, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, slitna fasettkanter, nagg och skador.
Smycken Enstaka örhänge
CARTIER, enstaka örhänge, 18K tvåfärgat guld, modell Trinity, diameter ca 10 mm, stift, vikt 2,4 gram.
RING, 18K vitguld, baguetteslipad grön turmalin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, Dahlgren & Co, Malmö 1958, stl 17 mm, 4,9 g, mittstenen med slitage, enstaka diamanter med skador och nagg.