Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, You & Me Too, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, originaletui, ytterkartong.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr SHW896, stl 19, vikt 36,9 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask, påse, slitage.
BROSCH, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 49 mm, vikt 4 g.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, ref. nr FM6697, stl 52 (16,75 mm), vikt 3,7 g, certifikat.
KARLHEINZ SAUER, ring, silver, Mörbylånga 1969, ovalformad skena stl ca 17,5 mm, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljant samt 30 baguettslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 3,1 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
RING, platina, 2 briljantslipade samt 6 baguettslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, oval rubin ca 0,93 ct, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant ca 1,02 ct enligt gravyr, ca TCa/SI2, 38 briljantslipade diamanter, ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 172 briljant samt 64 baguettslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 6,3 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
HÄNGE, platina, 34 briljantslipade samt 10 baguettslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, oval safir ca 1,60 ct, längd 20 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-TCr/SI-P, oval rubin ca 2,28 ct, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljant samt 86 baguettslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stift, längd 25 mm, vikt 3,1 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
RING, platina, 16 briljantslipade samt 48 baguettslipade diamanterca 0,70 ctv, ca TW-W/SI-P, smaragdslipad smaragd ca 0,81 ct, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g, några diamanter har ytdefekter.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW/VS stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, ett par, oxiderat sterlingsilver, monogram, signerade, Lund 1958, diameter 20 mm, vikt 18,6 g. (d)
ENGELBERT, ring, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.