Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
GEORG JENSEN, skål, nr 990C, sterlingsilver, design Sigvard Bernadotte, diameter 15 cm, höjd 5 cm, vikt 192,2 g.
REY URBAN, collier, sterlingsilver, ankarlänk med lätt hamrad yta, signerad, Stockholm 1976, längd 69 cm, vikt 124,9 g. (d)
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,92 ct, Fancy Light Greyish-Yellow/VS1, vikt 0,9 g.
CARTIER, armband, Love, 18K guld, längd 17,5 cm, vikt 4 g, refnr QQY190, certifkat, originaletui.
SEBASTIAN SCHILDT, ring, platina, briljantslipade diamanter ca 0,70 ct, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 2010, stl 16,75 mm, vikt 12,1 g, etui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 11,6 g.
BVLGARI, ring, B.zero 1, 3 band, 18K vitguld, stl 54, vikt 10,2 g, etui, certifikat, lätt slitage.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 2,02 ct, TW(G)/SI1, GIA inskription 1285869691, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g.
GEORG JENSEN, brosch, Moonlight Blossom, nr 159, sterlingsilver, cabochonslipad rosenkvarts, mått 45x45 mm, vikt 17,5 g.
GEORG JENSEN, brosch, Splash, nr 321, sterlingsilver, design Henning Koppel, vikt 17,6 g.
LAPPONIA, armring, Apollo, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1984, innemått ca 18 cm, vikt 34,9 g.
3 DIAMANTER, briljantslipade 1,16 ctv, ca R-TW/VVS-VS, diameterar ca 4,90 4,60 4,47 mm.
BOUCHERON, ring, 18K vitguld delvis svartrodierat, Quatre black edition small ring, refnr N79789, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g, etui, slitage.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI-P, kedja 40 cm, vikt 2,2 g.
EFVA ATTLING, Ring Chain Bracelet, armband, sterlingsilver, längd 20 cm, vikt 12,1 g.
EFVA ATTLING, Mini twosome bracelet, armband, sterlingsilver, längd 17/19 cm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,51 ct, Cr(J)/VVS1, GIA inskription 2354200865, Sweet Rocks, Stockholm, stl 17+ mm, vikt 3,9 g, etui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/P, kedja 45 cm, vikt 3,4 g.
CLAES GIERTTA, collier, silver, trumlade färgstenar, Stockholm 1958, längd 39 cm, vikt 51,4 g.