Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
CHIMENTO, armband, 18K rodierat guld, 92 briljantslipade diamanter ca 0,94 ct totalt, ca TW-W(F-H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 24,7 g, rodieringen har släppt på några ställen på guldet.
CHIMENTO, örhängen, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct totalt, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift/clips, vikt 11,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, Sandström & de Wit, Linköping 1994, stl 16 mm, vikt 14,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct ca W/SI1, stl 19 mm, Guveau, 1994, vikt 7,7 g, nagg på kuletten.
ELON ARENHILL, ring, palladium, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g. (d)
REY URBAN, skål, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1999, höjd 6 cm, diameter 11,9 cm, vikt 330,1 g, gravyr, ask. (d)
CHOPARD, hänge med kedja, Happy diamonds, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS, hängets höjd 33 mm, längd 60 cm, vikt 56,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 94 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,3 g, ett fåtal diamanter med nagg, något stelt ledat.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 2,66 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/P, längd ca 18 cm, vikt 7,8 g, en diamant har skada på kronan, några diamanter har nagg och öppna inneslutningar vid ytan.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,23 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,8 g, diamanter med inneslutningar som når ytan, ett fåtal diamanter har nagg.
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 3, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 15 mm, vikt 6 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2 delar, 18K guld/vitguld, stl 53 (17 mm), vikt 10,6 g, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,74 ct, River(D)/VVS2, längd 42,5/46 cm, vikt 4,7 g, diamanten har små inverterade naturaler på rondisten.
TIFFANY & CO, collier, sterlingsilver, Please Return to Tiffany, längd 40 cm, vikt 50,5 g, originalpåse.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, sterlingsilver, elefant, design Charlotte Lynggaard, längd 68 cm, höjd på hänget 2 cm, vikt 9,2 g. originalpåse, innerpåse.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, signerade, Lund 1962, 22x12 mm, vikt 14,9 g, monogram, etui. (d)
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, vikt 3,0 g, fasetterad onyx, dobbar i sterlingsilver, originalpåse.