Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
HEDWIG WESTERMARK, ring, 18K guld/vitguld, rosenslipad svart diamant ca 7 mm, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, Stockholm 2011, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, rosenstenen med nagg.
GEORG JENSEN, örhängen, Moonlight Grapes, sterlingsilver, bredd 29 mm, vikt 4,8 g, originaletui.
HEDWIG WESTERMARK, örhängen, sterlingsilver/18K guld, 2 briolettslipade onyxer, Stockholm 2012, höjd 21 mm, stift, vikt 4,2 g, onyxerna med nagg, originalask.
GEORG JENSEN, ring, Möbius, sterlingsilver, nr 369, design Torun Bülow Hübe, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, Nature, silver/18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Love, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, diameter 14 mm, huggies, vikt 6,6 g, originaletui.
HEDWIG WESTERMARK, syskonring, sterlingsilver/18K guld, grön safir, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, Stockholm 2012, stl 18,25 mm, vikt 9,5 g, diamanten med skadad kulett, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct, River(D)/VS2, GIA report no 2186914870, stl 15 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/SI, stl 15 mm, vikt 2,1 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, arbetad yta, diameter 10, mm, vikt 3,1 g, 2 collier, lapiskulor samt stenkulor ca 10 mm, längd 45 cm, etui.
PANDORA, armband, 14K guld, Moments Gold Clasp Bracelet, Hawthorn Chain, 16 berlocker, briljanter, längd 17 cm, innerdiameter ca 4,5-5 cm, vikt 45,7 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Ear Sticks Of The Year 2003, sterlingsilver, rosenkvarts, höjd 15 mm, vikt 6,0 g, originalask.
GEORG JENSEN, örhängen, Ear Sticks Of The Year 2002, sterlingsilver, granater, diameter 12 mm, vikt 4,5 g, originalask.
SIGURD PERSSON, ring, silver, rökkvarts, Stockholm 1963, stl 15,25 mm, vikt 6,9 g, rökkvarts med nagg och slitna fasettkanter. (d)
GEORG JENSEN, armring, Möbius, nr 206, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, mått 66×58 mm, vikt 50,8 g.
Visa varaSmycken Örhängen
GEORG JENSEN, örhängen, Möbius, nr 142, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, höjd 25 mm, vikt 10,8 g, clips.