Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 14 mm, vikt 3,3 g, clips/stift, smaragder med nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med nagg, en diamant sitter snett i sin fattning,
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad safir ca 2,35 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, några diamanter med nagg på kuletten, safir med bagg och slitna fasettkanter.
BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Prins Albert, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 6 teskedar, GAB, Eskilstuna 1990-tal, totalvikt 1181 g.
Silver Kaffeservis
C.F. CARLMAN, kaffeservis, 3 delar, silver, invändigt förgyllt, kaffekanna, grädd-/mjölkkanna, sockerskål med toppigt lock, girlanger, empire stil, Stockholm 1916, höjd 12-25 cm, totalvikt 1300 g.
COLLIER, 18K guld, gammelslipad diamant, 1800 tal, Anders Petter Lundqvist, längd 45 cm, vikt 23,3g, tennlödning.
BROSCH, 18K guld, granat, turkoser, pärlor, Stockholm 1848, 40 mm x 24 mm, vikt 5,2g, lås ej i guld, tennlödning vid lås
Silver Soppslev
GUSTAF MÖLLENBORG, soppslev, silver, modell Prins Albert, Stockholm 1863, längd 37 cm, vikt 262,2 g, vapensköld.
RING, 18K guld, hematitkula, odlad pärla, går att byta stenar (stenar sätts i från undersidan), 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ct, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, platina, odlade pärlor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, vita med gul ton/P, Abbeus, Stockholm 1938, höjd 19 mm, vikt 5,6 g, etui från Torndahl.
BESTICKSERVIS, 60 delar, silver, modell Rosenholm, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1960-1970 tal, totalvikt 2574 g, 5 schatull.
ARMBAND, 18K guld, rundankar i varierande storlek, Sengel, 1993, längd 18,5 cm, vikt 34,6 g.
ALEXANDER TILLANDER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca R(D-E)/VVS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Helsingfors 1970, stl 18,25 mm, vikt 7,6 g, de stora diamanterna har små kulettfasetter, små nagg och lätt slitna fasettkanter.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 5,20 ctv ca TW-W/SI, längd 19 cm, vikt 17,3 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, stift, vikt 2,8 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/P, höjd 16 mm, vikt 1,9 g.