Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 1,14 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 3,3 g, en turmalin har en inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,53 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 3,1 g, safirerna har små nagg, 1 safir har en inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 7 x 6 mm, stift, vikt 2,0 g, några diamanter med naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rosa safirer ca 1,03 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, fasetterad safir ca 0,38 ct, kedja 41 cm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit 5,90 ct, halvmånsformade diamanter 0,39 ctv, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g, små nagg på kunziten, tre diamanter har små skador.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,41 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10,0 mm, bredd 8,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 1,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, några diamanter har naturaler och nagg.
RING, platina/palladium, briljantslipad diamant 0,85 ct, W(H)/VS2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, storleksändrad.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,37 ct, Fancy Yellowish Brown/VS1, droppslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(K)/VS2, briljantslipade diamanter 2,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 28,8 g, den droppslipade diamanten som är lätt gul har nagg på kuletten.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad barock southsea pärla ca 26x22 mm, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 65 cm, vikt 37,6 g.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,73 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/P, mått 12,0 x 10,0 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,5 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan och nagg.
34 DIAMANTER, briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca LY/VVS-VS, diamanter 1,9 mm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,49 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/P, höjd 8,5 mm, bredd 7,0 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,1 g, safiren har något slitna fasettkanter och några diamanter har ytdefekter, naturaler och inneslutningar som når ytan.