Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
RING, platina, radiantslipad diamant 0,53 ct, TW(G)/SI1, GIA Diamond Dossier 7418298579, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,5 mm, vikt 4,1 g, några mindre diamanter med ytdefekter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct, ca Cr(J)//VVS2, Örns Juvelateljé, Göteborg 1976, stl 19,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, platina, odlad pärla, gammalslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VS-SI, H. Andersson, Stockholm 1939, stl 17 mm, vikt 2,8 g, inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,6 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
RING, 14K guld/vitguld, 5 briljantslipde diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, platina, prinsesslipad diamant 0,29 ct, TW(F)/SI1, GIA Report No 2221064546, 14 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, stenkuvert, GIA Diamond Dossier.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca W/SI, längd 17/18 cm, vikt 1,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 16,5 mm, vikt 2,8 g, mittstenen med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad vit agat 31,54 ctv, droppslipade gröna safirer 0,80 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 38 mm, vitk 9 g, stift, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr/VS-SI, stift, vikt 1,0 g, 1 snurrebuss är bucklig, 1 diamant har en skada vid rondisten, 1 diamant är något dimmig.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, gravyr.
ARMBAND, 14K guld, rubiner ca 2,70 ctv, 198 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 19,3 cm, vikt 20,1 g,