Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
RING, 18K guld, smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, Örneus, Stockholm 1963-84, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, en sten är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade morganiter ca 2,07 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stängbara krokar, längd ca 2 cm, vikt 5,0 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 10 rubiner ca 0,28 ctv, 15 briljanter ca 0,26 ctv, 18,5x14,3 mm, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-W(G-)/VS, höjd 13,5 mm, huggies, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 10 blå safirer ca 0,29 ctv, 15 briljanter ca 0,26 ctv, 18,5x14,3 mm, vikt 1,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,2 g.
RING, 18K roséguld, smaragdslipad ametist ca 4,72 ct, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin 6,63 ct, 20 åttkantslipade diamanter 0,50 ctv, ca stl 15,25 mm, vikt 6,8 g, akvamarinen med nagg, enstaka diamanter med nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,36 ctv, ca Cr(J)/VS, stl 17,8 mm, vikt 4,8g, nagg på rondist och kuletter.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, vikt 8,3 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,8 g
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 25 mm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljant samt 30 baguettslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 3,1 g, diamanter med ytdefekter samt skador.