Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
RING, 18K vitguld, 25 navetteslipade smarager ca 1,82 ctv, 96 brilljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K roséguld, 12 briljantslipade diamnater ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K roséguld, smaragdslipad ametist ca 4,78 ct, smaragdslipade safirer ca 1,36 ctv, briljantslipade diamanter 0,19 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, flerfärgade behandlade safirer ca 6,20 ctv, längd 18,5 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/P,m diameter 7 mm, stift, vikt 1,9 g, någon diamant med litet nagg.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 2225666093, 22 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,5+ mm, vikt 2,9 g, några mindre diamanter har ytdefekter och nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCa/P, längd 16,5-19 cm, vikt 1,7 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,50 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,3 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,2 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,55 ct, River(E)/SI2, GIA Diamond Dossier 6223443824, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,75 mm, vikt 2,8 g, några mindre diamanter har nagg på kulett.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 16 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,1 g, de större diamanterna har inneslutningar som når ytan, ett fåtal diamanter har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosa turmalin ca 0,61 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g, turmalinen har en inneslutning som når ytan.
RING, platina, kuddslipad diamant 0,90 ct, River(D)/SI1, GIA Report No 2165316004, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, stenkuvert, GIA Diamond Dossier.
COLLIER, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, längd 40/41/42 cm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 flerfärgade safirer ca 0,22 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 flerfärgade safirer ca 0,39 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, diameter 13 mm, huggies, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,65 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 flerfärgade safirer ca 0,26 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, några safirer med nagg.